حزب همدلی مردم تحول خواه همت
حزب (همت)
آلودگی هوا hmtp.ir

کاسبی از آلودگی را تعطیل کنید نه مدارس را؛

آدرس غلط به مردم ندهید.کاسبی از آلودگی را تعطیل کنید نه مدارس را؛

امروز وزارت نفت ادعاها مبنی بر آلوده بودن بنزین را بشدت رد کرد. اینبار قاطعانه در برابر انگ آلوده بودن بنزین و درخواست برای واردات بنزین ایستادگی کرد. و محل درآمد برخی وارد کنندگان و رانتخواران از آلودگی هوا را بست.

هر ساله با آغاز فصل سرما بر شدت آلودگی هوا افزوده می شود و عده ایی برای اقناع افکار عمومی آن را با نوع بنزین مرتبط می کنند، تا بتوانند مجوز واردات بنزین را دریافت کنند.

اما مردم باید بدانند با آغاز فصل سرما حدود ۳ میلیون خانوار تهرانی اقدام به روشن کردن وسایل گرمایشی می کنند و اگر هر خانوار تنها یک بخاری ( در حداقل موضوع) یا پکیج روشن کند ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ وسیله دودزا بدون کنیستر و صافی هوا شروع به آلایندگی هوا می کنند. باید در نظر داشت این آمار بدون لحاظ کردن بخشهای صنعتی و اداری شهری مثل تهران است. اگر تنها چند ثانیه بالای دود کش وسیله گرمایشی منزل تان بایستید متوجه حجم ورود آلاینده ها در ۲۴ ساعت شبانه روز خواهید شد.

این وسایل عموما و یا بهتر بگوییم تا پایان عمر مفید فاقد سرویس های دوره ایی و ابزار کاهنده آلودگی هوا هستند. بخصوص بخاری ها.

این در حالی است که تقریبا تعداد خودروها در فصول مختلف سال ثابت است. خودروها تنها چند ساعت در روز روشن هستند و معمولا دارای تعمیرات دوره ایی، معاینات فنی و صافی های مختلف هستند.

اما بخاری و پکیج هیچکدام از این خصایص را ندارد و در بسیاری از موارد بطور مداوم در حال ایجاد آلودگی هستند.

بزرگترین اشتباه کلان و راهبردی کشور، انتقال گاز بجای برق بود. برای نیروگاهها خیلی راحت می توان فیلتر گذاشت، اما این کار برای تک تک بخاری ها و وسایل گرمایشی کار بسیار دشواری است.

برق در خانه هزاران کاربرد دارد و گاز تنها وسیله گرمایشی است.

جای تاسف است که هنوز هم با تمام توان سعی در ادامه روند اشتباه گذشته داریم و اصرار بر این مسیر نادرست را دستاورد به حساب می آوریم.

نه تعطیلی مدارس و نه صدور مجوز واردات بنزین ونه کاسبی از آلودگی هوا چاره رفع آلودگی نیست. پلیس راهور و شهرداری با اعلام طرح و زوج و فرد از درب منازل و الزام به پرداخت هزینه برای انجام امور روزانه، در حال کاسبی از آلودگی هستند . این در حالی است که وزارت نفت آلوده بودن بنزین را قویا رد کرده است.

اگر تا آخرالزمان هم به این شیوه ادامه دهیم، ذره ایی از آلودگی هوا کم نخواهد شد. فقط برخی ها از رانت آلودگی استفاده می کنند.

خنده دار اینکه هزینه ورود به طرح ترافیک را افزایش می دهند تا آلودگی از بین برود! گویا فقط در محدوده طرح ترافیک آلودگی ایجاد میشود.

آلودگی برای خیلی ها ضرر و برای برخی سود ده است. این باعث میشود مسیر اصلاح برنامه های غلط سخت و دشوار شود.

صدها هزار دانش آموز را خانه نشین کرده اند و صدها هزار شغل را تعطیل کرده اند و بجای پاسخگویی مشغول کسب درآمد هستند.

مجید گودرزی
مشاور دبیرکل حزب همت، فعال سیاسی و مدرس دانشگاه

 

سایت رسمی حزب همت
کانال تلگرامی حزب همت
صفحه اینستاگرامی حزب همت
کانال ما در آپارات

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.